Hnačkové ochorenia
Hnačkové ochorenia
Hnačkové ochorenia sprevádzajú človeka počas celého života. Vo frekvencii výskytu figurujú na druhom mieste hneď za infekciami dýchacích ciest. Hnačka je charakterizovaná ako časté vyprázdňovanie riedkej stolice (tri a viac riedkych stolíc za deň). V závislosti od vyvolávajúcej príčiny môže byť sprevádzaná niektorými ďalšími príznakmi, ako sú horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, niekedy aj bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Z praktického pohľadu je možné rozdeliť hnačku na chronickú, ktorá trvá 14 dní a dlhšie – v tomto prípade odborníci odporúčajú návštevu lekára, a na akútnu hnačku, ktorá vzniká náhle, je veľmi často vyvolaná infekciou, predovšetkým baktériami a vírusmi a zvyčajne trvá 1 – 2 týždne.
Infekčné ochorenia tráviaceho traktu môžu ovplyvniť jeho rôzne časti – pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo.
Najčastejšou infekčnou príčinou hnačkových ochorení sú v našich podmienkach baktérie a vírusy. Pri cestách do subtrópov, do trópov alebo po nich sa môže objaviť aj nákaza spôsobená parazitmi. Prevažná väčšina týchto ochorení sa začína zapáchajúcou stolicou.
Príčiny hnačky však môžu byť aj neinfekčné. K výskytu riedkych stolíc môže dôjsť tiež po diétnej chybe, po užívaní niektorých liekov (napr. antibiotík), pri niektorých ochoreniach, po ožarovaní u onkologických pacientov a aj pri niektorých otravách, napr. hubami.
Liečba hnačky
Liečba hnačkových ochorení závisí od príznakov, ťažkostí a príčiny ochorenia. Všeobecne je najdôležitejším krokom rehydratácia – nahradenie tekutín, ktorá by mala pokryť potreby organizmu a aj straty tekutín spôsobené hnačkou. Najvyššiu bazálnu potrebu tekutín majú dojčatá a batoľatá. S vekom táto potreba ďalej klesá. O potrebnom množstve tekutín u menších detí sa treba poradiť s detským lekárom. Odporúčaný denný príjem tekutín u dospelého s hnačkou môže dosiahnuť 3 – 4 litre aj viac. Vhodné sú čierny čaj, nesýtené minerálne vody či rehydratačné roztoky z lekárne.
Ďalšou súčasťou liečby by mala byť aj diéta. Potraviny by mali byť nemastné, neslané, chuťovo nevýrazné. Trávenie je potrebné šetriť.
Čo ešte pomáha?
Na trhu je dostupný celý rad prípravkov proti hnačke, ako sú črevné adsorbenciá (látky so schopnosťou viazať na svoj povrch značné množstvo látok a tým pomáhať odstrániť toxíny z tela); eubiotiká a probiotiká (pomáhajú s obnovou osídlenia čreva telu prospešnými baktériami, môžu ovplyniť dĺžku trvania a frekvenciu výskytu hnačky); črevné dezinficienciá (podávajú sa pri hnačke s predpokladanou bakteriálnou príčinou) a inhibítory črevnej motility (pôsobia ako spomaľovače črevných pohybov). Antibiotiká nie sú pri ľahkých alebo stredne ťažkých hnačkových ochoreniach zvyčajne nutné.
Komplexná starostlivosť
Pri zmene stravy počas dovolenky či pri cestovaní, pri liečbe antibiotikami a po nej a tiež aj inokedy počas roka napr. po diétnej chybe sa môžu vyskytnúť ťažkosti s trávením. V takej chvíli môže pomôcť liek s komplexným účinkom, ktorý rieši akútne problémy s trávením, ako sú hnačka, zápcha a nadúvanie a okrem toho účínne pomáha pri obnove a udržiavaní črevnej mikroflóry.
Hylak forte poskytuje komplexnú starostlivosť o vaše trávenie
Regeneruje črevnú sliznicu
Hylak forte napomáha vďaka svojmu zloženiu upraviť funkciu črevnej sliznice
Upravuje pH v črevách
Kyselina mliečna obsiahnutá v Hylak forte prispieva k vytváraniu vhodného pH prostredia.Vďaka tomu sa:
- narušujú podmienky rastu pre črevné patogény,
- potláča tvorbu toxických látok,
- zabraňuje prieniku toxických látok do organizmu.
Obnovuje črevnú mikroflóru
Priaznivo ovplyvňuje proces trávenia